Przestań się starzeć

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od kilku lat raz w roku ogłasza “tydzień dla mózgu”.

Działania te są spowodowane potrzebą zwrócenia na mózg uwagi lekarzy, naukowców, pedagogów i rodziców.  Dlaczego?

Otóż mózg jest najważniejszym narządem, generuje on nie tylko nasze myśli i zachowania, ale jest siedzibą naszej inteligencji i osobowości. To od jego funkcjonowania zależy jakość naszego życia.

Niepełne wykorzystanie możliwości mózgu leży u podstaw tragedii milionów ludzi. Utrata sprawności mózgu z powodu przedwczesnego starzenia się, choroby psychicznej, udarów mózgowych powoduje obniżenie poczucia własnej wartości. Prasa alarmuje, że około 6 milionów Polaków wymaga pomocy psychiatrycznej. Udary mózgowe stały się problemem o formacie społecznym. Mimo to na zagadnienie odżywiania mózgu zwraca się bardzo mało uwagi. Powiedzieć można, że mózg to nasz “zapomniany narząd”.

Wrogiem numer jeden mózgu są wolne rodniki!
Przez całe życie wszystkie komórki ludzkiego ciała, również komórki nerwowe mózgu, bombardowane są przez niestabilne związki chemiczne – wolne rodniki, które powstają w organizmie podczas wszystkich procesów życiowych. Są one wysoce szkodliwe, uszkadzają DNA komórek i prowadzić mogą do śmierci samej komórki. Ilość tych wolnych rodników w trakcie starzenia się stale się zwiększa.
Rozmiary szkód spowodowanych wolnymi rodnikami zależą od skuteczności przeciwdziałających im przeciwutleniaczy. Stosowanie anty-utleniaczy jest jedynym sposobem uniknięcia,
a nawet odwrócenia procesów uszkadzających komórki nerwowe. Jest najlepszą metodą zapobiegania i leczenia degeneracyjnych zmian w mózgu. Tym samym antyutleniacze mogą polepszyć pamięć, samopoczucie i znacznie oddalić w czasie proces starzenia się mózgu. Najlepszą przysługą, jaką możemy wyświadczyć naszemu mózgowi – to właśnie je stosować.

…a przestaniesz się starzeć od zaraz!
Najsilniejszym roślinnym antyutleniaczem na naszej planecie są owoce chińskiego kolcowoju (Lycium chinense i Lycium barbarum) połączone z bioflawonoidowym ekstraktem korzenia lukrecji o działaniu regenerującym. Całość zawarta jest w Forever Lycium Plus.
Do najważniejszych przeciwutleniaczy zaliczana jest witamina C. Udokumentowano, że ryzyko śmiertelnego udaru mózgu u osób z niskim poziomem witaminy C i beta-karotenu we krwi było czterokrotnie większe i prawie tak duże, jak ryzyko przy podwyższonym ciśnieniu krwi. Witamina C uczestniczy w zachowaniu sprawności tętnic doprowadzających krew do mózgu, przeciwdziała zakrzepom i tą drogą również zmniejsza ryzyko udaru i choroby Alzheimera. Ważne jest stałe utrzymanie wysokiego poziomu witaminy C, a to znakomicie zapewnia zawierający otręby owsa.
Witamina C i beta karoten zawarte są również w Forever Lite.
Przyjazny dla mózgu jest selen. Występuje w śladowych ilościach, ale ma wielki wptyw na funkcjonowanie mózgu. Jest przeciwutleniaczem. Niedobór selenu powodować może zły nastrój, lęki, pogorszenie pamięci. Typowa dieta przeciętnego Amerykanina zawiera zaledwie ćwierć dziennego zapotrzebowania selenu.
W Polsce obserwujemy przyjmowanie amerykańskiego modelu żywienia. Dlatego konieczna jest powszechna suplementacja, na przykład w Forever Nature-Min.
Ponieważ selen zawarty jest również w czosnku – dobrym jego źródłem jest Forever Garlic-Thyme.
Bardzo korzystne jest kojarzenie selenu z witaminą E, jako superwitaminą dla mózgu.
Witamina E “wielopasmowo” chroni mózg:

  • neutralizuje wolne rodniki uszkadzające pracę komórek mózgowych
  • reguluje “system porozumienia” pomiędzy komórkami mózgu
  • reguluje pracę układu odpornościowego, który redukuje procesy zapalne w mózgu, odpowiedzialne za udary i otępienie
  • zmniejsza tworzenie się płytek miażdżycowych, ograniczających przepływ krwi przez tętnice odżywiające tkankę mózgową
  • jest jedynym lekiem opóźniającym wystąpienie choroby Alzheimera.

Istnieje więc wystarczająco dużo powodów, aby regularnie zażywać witaminę E, zwłaszcza jeżeli zbliżamy się do wieku średniego. Według statystyk rządowych około 30 procent Amerykanów cierpi na niedobór witaminy E.
Witamina E zawarta jest w Forever Lite.
Preparat ten ponadto zawiera:

  • Tiaminę (witaminę B1), której niedobór bardzo często występuje u młodzieży. Badania poziomu tiaminy wykazały zaskakująco wysoką częstość niedoboru u mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Anglii. Skuteczna jest w leczeniu depresji, zaburzeń snu, polepsza pamięć i czas reakcji. Tiamina okazała się najlepszym dodatkiem do pożywienia poprawiającym samopoczucie, szczególnie u kobiet.
  • Niacynę (kwas nikotynowy). Niedobór zmniejsza wytwarzanie energii, obniża wydajność pracy mózgu, zwiększa uszkodzenia komórek przez wolne rodniki. Poprawia pamięć u osób w różnym wieku.
  • Witaminę B6 – ma ona ogromny wptyw na czynności neurologiczne. Niedobór powodować może drażliwość, depresję, zmęczenie i zaburzenia pamięci. Badania wykazują, że niedobory witaminy B6 są bardzo rozpowszechnione.
  • Folacynę (kwas foliowy). Niedobór kwasu foliowego nazywać można złodziejem pamięci! Najczęstszym neuropsychiatrycznym objawem niedoboru kwasu foliowego jest depresja. Mózg ludzi starszych jest szczególnie wrażliwy na brak kwasu foliowego. Pogorszenie się funkcji intelektualnych u osób starszych może być spowodowane gorszą absorpcją tego związku z przewodu pokarmowego. Kwas foliowy chroni przed udarami mózgu i zapobiega występowaniu choroby Alzheimera. Tylko 10% Amerykanów otrzymuje w pożywieniu kwas foliowy w dostatecznej ilości.

Zakończyć chciałbym refleksją, że niedobory substancji odżywczych w mózgu są trudno wykrywalne, ponieważ nie manifestują się zwykłymi objawami niedożywienia.
Również rzadko rozpoznawane są mikroudary mózgu. Żyjemy w sytuacji “głodu jakościowego”, ponieważ nasza zwykła dieta nie zawiera wielu substancji koniecznych dla mózgu. Dla ludzkości XXI wieku do przeżycia konieczne jest uzupełnianie pożywienia suplementami mineralno-witaminowymi.
Słabością naszą nie jest brak wiedzy, lecz lekceważenie, ignorowanie naukowych faktów.

Jerzy Oleszkiewicz, doktor nauk medycznych

.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl